Simona Halep a câștigat turneul de la Roma

Redactor: Diana Enache

Simona Halep a cucerit titlul Premier 5 de la Roma, după o finală care a durat doar 32 de minute. Karolina Pliskova, a doua favorită, a abandonat finala cu Simona Halep, acuzând probleme medicale în zona lombară.

Halep a început excelent finala cu Karolina Pliskova, adjudecându-și primul set în doar 20 de minute, scor 6-0. În actul secund, sportiva din Cehia a abandonat la scorul de 2-1 pentru româncă.

În setul al doilea, Pliskova dădea semne de revenire, după ce a reușit un break și a egalat la unu, însă după un nou game câștigat de Simona, a doua favorită a decis să abandoneze, acuzând probleme medicale în zona lombară.

Simona Halep reușește astfel să cucerească titlul de la Roma, după ce, anterior, pierduse de două ori finala contra Elinei Svitolina.

Simona Halep a ajuns la 22 de titluri WTA cucerite. Turneul de la Roma este al treilea consecutiv câștigat de Simona, după cele de la Dubai și Praga.