Simona Halep – victorioasă la Praga

Redactor: Diana Enache

După aproape jumătate de an de la ultimul său meci oficial, Simona Halep a câștigat dramatic bătălia cu Polona Hercog, numărul 46 mondial. Deși a câștigat primul set cu 6-1, a pierdut setul doi cu același scor. Setul decisiv i-a adus o victorie grea numărului doi WTA.

Meciul a fost unul cu o desfăşurare atipică, fiecare jucătoare câştigând categoric câte un set, Halep cu 6-1 pe primul, Hercog cu acelaşi scor pe al doilea, după ce a fost mai agresivă şi a variat mai mult loviturile. În decisiv, un set foarte echilibrat, Halep a avut 3-1 şi 5-3, dar nu a profitat de avantajul creat, a ratat trei mingi de meci la 5-4 şi alte trei la 6-5, iar apoi s-a ajuns în tiebreak. Hercog a condus cu 2-1, dar Halep a câştigat patru puncte consecutive (5-2), iar în cele din urmă a încheiat conturile cu 7-3.

Halep şi-a asigurat un cec de 3.150 de dolari şi 30 de puncte WTA şi urmeazăsă joace și la dublu.